Ілюстрований довідник «Цвинтар Церкви-пам’ятника св. Андрія Первозваного у Савт-Бавнд-Бруку, Нью-Джерзі». – Львів: Вид-во «Свічадо», 2019.

У 2019 році видавництво Свічадо випустило фундаментальну та взірцеву для української некрополістики книгу – ілюстрований путівник пантеоном нескорених українців у Савт-Бавнд-Бруці, Нью-Джерзі, США.  

Довідник видано з благословення Митрополита Української Православної Церкви в США та в діаспорі Антонія. Відповідальний за випуск – Архієпископ Даниїл.

Спроби зібрати та впорядкувати інформацію про легендарний цвинтар робились ще за життя владики Мстислава (Скрипника), фундатора українського осередку у Савт-Бавнд-Бруці. Однак кожного разу справа не виходила за рамки окремої публіцистичної статті чи маленької чорно-білої брошури.

Зрештою, цю важливу місію виконав пан Левко Хмельковський – відомий в США журналіст, багатолітній редактор газети українського громади «Свобода».

Цвинтар у Савт-Бавнд-Брук, Нью-Джерзі, Храм-пам’ятник – місце визначне для розуміння коренів української державності, символічний пам’ятник над мільйонами знаних і незнаних могил героїв, борців за незалежність України, фактично має всі підстави називатися Пантеоном української еміграції. Саме тут, у невеличкому американському містечку, поховано біля 4700 осіб – видатних  представників української культури, політики, духовенства, вояків та поетів, ідеологів та музикантів, діячів антимосковського опору, просвітників та усвідомлених зберігачів українства за кордоном.

Довідник є путівником справжньою, вільною Українською Державою, якою вона мала бути у ХХ ст., якби не московська агресія 1917-1991 рр. Він висвітлює культурне та громадське життя України в екзилі, долі вільних, успішних, творчих людей, знаних особистостей світового рівня. Видання складається із вступної частини, присвяченої появі та розвитку цвинтаря, створеного зусиллям патріарха Мстислава (Скрипника). Автор розповідає про збереження могил та воз’єднання кращих з кращих розсіяних світом синів та дочок України. У чотирьох розділах книги розкрита доля тих українців, хто назавжди оселився в українському некрополі: «Священики (служителі Української Православної Церкви в США)», «Ветерани УПА, які воювали за волю України», «Визначні особи закордонного українства», «Список усіх похованих на цв. Св. Андрія (станом на 23 квітня 2017 року)».

a5bc5090-3ad1-11eb-8311-6f015b6c79b6.jpg

Автор на презентації своєї книги у США.

Світлина з приватної сторінки Левка Хмельковського у Фейсбук.

Командир 2-ї Волинської стрілецької дивізії Армії УНР Олександр Загродський, командир 1-го кінного полку Чорних запорожців Армії УНР Петро Дяченко, старший лейтенант ВМС УНР Святослав Шрамченко, командир 9-го стрілецького полку Армії УНР і командувач УНА Павло Шандрук, засновник УПА «Поліська Січ» Тарас Бульба-Боровець, ідеолог українського націоналізму Дмитро Донцов, голова Ради міністрів УНР Борис Мартос, правозахисник Петро Григоренко, маляр та графік Петро Холодний, поети Олекса Стефанович та Леонід Полтава, Лицар ордена Залізного Хреста «За Зимовий похід і бої» та скульптор Валентин Сім’янцев, композитор і диригент Антін Рудницький, поет Тодось Осьмачка, маляр і архітектор Василь Кричевський, соліст Метрополітен-опери Андрій Добрянський, маляр-монументаліст Михайло Дмитренко, ад’ютант командарма Дієвої армії УНР і поет Євген Маланюк, письменниця Докія Гуменна, художник і поет Святослав Гординський, письменник Василь Барка… Тисячі тих патріотів, кого Українська Держава втратила тимчасово, на часи московської окупації у ХХ ст., різних за своїм походженням, віросповіданням та переконаннями, поєднаних духом України. Тих, хто ніколи не втратив України у своїх серцях. 

Структура довідника, цілісне опрацювання теми у сукупності з унікальними ілюстраціями – сотні біографій та світлин пам’ятників, стверджують його беззаперечну ґрунтовність та значущість для кожного, хто цікавиться історією Української Держави.

У виданні використано архіви Благодійного фонду «Героїка», Консисторії УПЦ США, тижневика «Свобода», УВАН, «Енциклопедії української діяспори» (НТШ, 2009), «Українського некрополю» (2005), довідника Ярослав Тинченка «Офіцерський корпус Армії УНР».

Добре Ви обізнані в українській історії чи зле – Савт-Бавнд-Брук закарбується у Вашій пам’яті. Навіть коротка прогулянка цим некрополем здатна прискорити серцебиття кожного українця. Аскетичні, і водночас мілітарні та вишукані пам’ятники, короткі змістовні епітафії справляють сильне враження на відвідувачів. Ці могили стиха промовляють до живих: «Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань!». Однак, якщо Ви завітали до цього невеличкого містечка у штаті Нью-Джерсі усвідомлено, і прагнете глибше пізнати історію української еміграції – візьміть із собою довідник Левка Хмельковського.

 

Володимир Булгаков, Павло Подобєд – Український інститут національної пам'яті

Останні новини

Теги