20-го березня, Україна і світ відзначають 102-гу річницю з дня народження Осипа Тюшки –пластуна куреня Червоної Калини, референта ОУН у Австрії, соратника С. Бандери, в’язня польських та нацистських концентраційних таборів, політика і юриста, визначного діяча української громади м. Іннсбрук.

У рамках пластового заходу “Врятуй Могилу Героя” – було проведено збірку коштів на відновлення могил видатних українців в Австрії. Пласт в Австрії, за підтримки української громади м. Інсбрук в особі душпастиря Володимира Волошина, пані Олі Федишин, рідних пана Тюшки, каменярні Larcher Steinmetz GmbH та пожертв доброчинців продовжив на 10 років оренду могили. Також було встановлено пам’ятник на могилі подружжя Наталі та Осипа Тюшків на Західному – Головному цвинтарі м. Інсбруку. Завдяки допомозі дочки пані Оксани Тюшки та родини з Старий Мізунь, внучки сестри Осипа пані Анастасії Кунько і місцевого краєзнавця пані Ольга Гладич вдалось відтворити втрачену надмогильну плиту.

Також було продовжено оренду, відреставровано та прикрашено могилу соліста Віденської опери Івана Савки, стараннями збору коштів на “Благочинній каві” при Українській церкві Святої Варвари у Відні і її парафіян, внука соліста, пана Грегора Савки, інших доброчинців, які побажали залишитись невідомими.

На сьогодні Пласт в Австрії перебрав на себе права оренди і опікується чотирма могилами видатних українців: однією у Відні та однією у м. Інсбруку. Йдеться про поховання Івана Ротніга, старшини УГА та Армії УНР, Франциски та Анни Петрушевич – невістки та внучки президента Євгена Петрушевича, Богдана Бережницького – віолончеліста та сподвижника Василя Барвінського, Івана Савки – соліста Віденської опери та провідного соліста хору церкви Св. Варвари. Тепер Пласт опікується і могилою  Осипа Тюшки у м. Інсбрук.

Опіка над могилами вимагає постійних фінансових затрат, юридичних консультацій, фахових наукових досліджень та постійного догляду та відвідування у дні уродин та смерті, день Листопадового чину 1-го листопада і на Зелені Свята.

Втрачений за несплату пам'ятник на могилі Осипа Тюшки.

Втрачений за несплату пам'ятник на могилі Осипа Тюшки.

Відновлений надгробний камінь.

Відновлений надгробний камінь.

Пласт складає слова подяки добродіям, що внесли пожертви на оплату землекористування:

Грегор Савка, Роман Піняжко, єпископ о. Борис Гудзяк, журналіст історик Вахтанг Кіпіані, архитект Ростислав Бортник, Іван Котовський, Богдан Чайковський, Михайло Шеремета, Софія Шпак, Наталя Карватська, Джефрі Гес і Наталія Вереш-Гес, Лілія Пернкопф, Олег Ковердан, Роман Гарнопольський, Степан і Галина Вітошинські, Гелена Льготка, Андрій Ткачук, Леся Рудавська, Іван Хома, учасники благочинної колегії УКУ у Відні, доброчинці “Благодійної кави” при Українській церкві Святої Варвари у Відні, батьки учнів та вчителі Української суботньої школи у Відні.


За інформацією Пласту в Австрії


Останні новини

Теги