22 лютого 2021 року у польському Ланьцуті відбулось відзначення 100-ї річниці освячення цвинтаря-меморіалу воїнів Армії УНР та Української Галицької Армії, пам’ятника «Вірним синам України».

За даними, наведеними у довіднику Олександра Колянчука «За нашу і вашу свободу. Учасники українських визвольних змагань 1917–1921 рр.: Місця пам'яті в Польщі», у період з 1919 по 1921 роки у таборі для військовополонених у Ланьцуті померло понад 520 українських вояків. 20 лютого 1921 року урочисту поминальну службу, з нагоди освячення ділянки цвинтаря у Ланьцуті, відправив о. Микола Маринич (член Головної управи військового духовенства Армії УНР, капелан 1-го українського козацького ім. Б.Хмельницького полку).

Як зазначає Кася Комар-Мацинська у виданні «Наше Слово», організаторами цьогорічного заходу були: Спілка українських політв’язнів і репресованих в Республіці Польща, місто Ланьцут, Південно-Східний науковий інститут, Історичне товариство «Чорні запорожці», Перемиський відділ Об’єднання українців у Польщі.  

b6f17610-7bef-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

Гості зі Львівщини

Участь у  вшануванні пам’яті борців за незалежність України взяли: генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк, радник-посланник Посольства України в Республіці Польща Олег Куць, перший секретар Посольства України в Республіці Польща Віталій Білий, депутати Львівської обласної ради Петро Цеголко, Іван Щурко, Тетяна Письменник, секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, голова Львівського регіонального суспільно-культурного товариства «Надсяння» Соломія Риботицька, бургомістр міста Ланьцут Рафал Кумек, секретар Ланьцутського повіту Роберт Кохман, директор Музею-замку в Ланьцуті Віт Кароль Войтович, директор Південно-Східного наукового інституту в Перемишлі професор Станіслав Стемпєнь, голова Перемиського відділу Об'єднання українців у Польщі Ігор Горків.

У листі, який зачитав пан Олег Куць, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця відзначив: «Нам надзвичайно приємно, що завдяки наполегливій праці та спільним зусиллям української громади, Посольства України в Польщі та співпраці з органами центральної та місцевої влади Республіки Польща минулого року ми завершили довгоочікуване відновлення цього місця. Перед нами ще багато праці в інших місцях, але наш священний обов’язок пам’ятати про кожного, хто виборював українську незалежність».

Важливою складовою події стало привітання доктора Олександра Колянчука за його самовіддану працю та вагомий внесок у справу збереження пам’яті українських воїнів в Республіці Польща. З промовами також виступили бургомістр міста Ланьцут Рафал Кумек, Ярослав Ґємза з Музею в Ланьцуті, Святослав Шеремета. Відбувся і чин панахиди за душі загиблих воїнів, який відслужив о. Микола Костецький, канцлер Перемисько-Варшавської архієпархії УГКЦ.

ec310d90-7bef-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

f554d5f0-7bef-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

fcbff1d0-7bef-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

03382230-7bf0-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

0bfb5400-7bf0-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

158b4bb0-7bf0-11eb-9def-7bab4aa3326d.jpg

На основі матеріалів, зібраних доктором Олександром Колянчуком, відомо, що табір для військовополонених різних національностей у Ланьцуті був заснований ще на початку Першої світової війни. Восени 1918 року табір було призначено для полонених воїнів ЗУНР і УНР і з вересня 1919 року вже фіксуються перші поховання українських військових. 2 грудня 1919 року табір перетворено на Українську збірну станицю полонених українських вояків під керівництвом Військової секції української дипломатичної місії у Варшаві. В лютому 1920 року у важких умовах існування  у таборі  перебувало біля 4 тисяч українських військових. Внаслідок чергової епідемії в серпні 1920 року більше 400 з них помирає, їх хоронять на кладовищі біля табору. У серпні 1921 року табір було ліквідовано, інтерновані вояки розміщені у інші табори у Польщі. У доступних документах зафіксовано імена та прізвища 538 похованих військових на цвинтарі у Ланьцуті (серед них 13 польських військових з адміністрації табору та один італієць).

Об’єднання українців у Польщі, Товариство догляду за могилами українських вояків у Любліні, Посольство України у Польщі та Генеральне Консульство України у Любліні, Львівська обласна рада та Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам'яті жертв воєн та політичних репресій активно займаються вшануванням похованих у Ланьцуті українських борців за незалежність з 1998 року.

 

Фото: Кася Комар-Мацинська, Святослав Шеремета, Соломія Риботицька.

Останні новини

Теги