На початку 2021 року генеральне консульство України в Гамбурзі одержало інформацію про розпочате у бременському районі Райтбраке, на місці колишнього кладовища часів Другої світової війни будівництво промислового логістичного майданчика.

Майданчик був запроєктований на місці, де на думку Громадської ініціативи Бремена, могли знаходитися неперепоховані останки радянських військовополонених і примусових робітників, які утримувалися у т.зв. робітничих таборах поблизу.

У направленому офіційному запиті на Сенат цієї найменшої федеральної землі, а також під час подальших робочих контактів і зустрічей з його представниками українською стороною було наголошено на важливості для України дослідження згаданого місця і гідного вшанування усіх жертв, а також висловлена впевненість, що значна кількість похованих на кладовищі (попри його місцеву назву «Російське») були українцями.

Під тиском Ініціативи та українського генконсульства Сенат доручив місцевим історикам провести дослідження, в ході якого виявили в архівах інформацію про те, що із задокументованих 772 поховань на «Російському» кладовищі, у 1947-1948 роках американською армією було перепоховано лише 456 останків. Згодом розкопки із невстановлених причин були припинені, а саме кладовище засипане двометровим шаром піску. Тобто, понад 300 поховань виявилися забутими і без належного вшанування.

Бременською владою прийняте рішення про призупинення запланованого будівництва і початок археологічних розкопок загальною площею 3000 м2. Розкопки під керівництвом головного археолога землі Бремен проф. Уте Галлє розпочато у серпні 2021 року.

Німецька сторона виявила готовність ретельно опрацювати назву нового місця поховання у разі виявлення останків, адже українськими дипломатами було категорично заперечено назву «Російське кладовище". Цю пропозицію було з розумінням сприйнято німецькою стороною. Генконсульством досягнуто домовленостей з Сенатом Бремена про участь української делегації у розкопках. Генконсульство України змогло домовитися із Сенатом Бремена про фінансування приїзду та перебування української групи коштом міста.

За домовленостями із КНУ ім. Т.Шевченка була сформована делегація з п’яти студентів за напрямком археології Історичного факультету під керівництвом к.іст.н. Тетяни Пастушенко, які перебували у Бремені з 15 по 29 серпня 2021 року. Вони взяли безпосередню участь у розкопках і перші виявлені там знахідки (рештки, солдатські номерні жетони) були здійснені українськими студентами.

29 вересня 2021 року Генконсульству повідомила проф. Уте Галлє про ідентифікацію першого солдатського жетона № 14683, знайденого, до речі, українським студентом Олександром Глущенком. Жетон належав солдату Івану Пастернаку, який народився 8 червня 1908 р., місце народження складно розібрати. До війни він був кравцем. За національністю українець. Його схоплено лише через 4 дні після нападу німецького вермахту на СРСР. Помер 22 березня 1942 року.

Співробітникам Національного музею історії України у Другій світовій війні вдалось не лише докладно відтворити біографію загиблого українця, але й розшукати його рідну доньку. Подробиці цієї зворушливої історії – на сайті «Мартиролог».


Останні новини

Теги