Австрійські пластуни, в рамках проєкту «Врятуй могилу героя», відшукали поховання австрійського інженера-хіміка Александра Вінерберга.

«Ця унікальна знахідка – результат діяльності невеличкої групи ентузіастів, об’єднаних довкола українця Тараса Піняжка, який мешкає у Відні. Ініціатива «Врятуй могилу героя» ось вже протягом кількох років займається пошуком та опікою над українськими могилами в Австрії», – розповідає Володимир Булгаков, співробітник Українського інституту національної пам’яті.

Уродженець Відня Александр Вінербергер протягом 19 років пропрацював на хімічних підприємствах СРСР. Перебуваючи у Харкові, він створив та зберіг світлини Голодомору 1932—1933 років, які є єдиним фотосвідченням геноциду українського народу в місті.

Александр Вінербергер ‒ австрійський інженер-хімік, який зафіксував на фото Голодомор в Україні. Фото надане правнучкою інженера Самарою Пірс

Александр Вінербергер ‒ австрійський інженер-хімік, який зафіксував на фото Голодомор в Україні.

Фото "Радіо Свобода".


Александр Вінербергер походить з чесько-єврейської родини. Попри те, що батько Александра був євреєм, сам Александр, за свідченням його доньки, вважав себе австрійцем та атеїстом. Під час Першої світової війни Вінербергер був мобілізований до австрійського війська, брав участь у боях проти Російської імператорської армії та 1915 року потрапив до полону.

За інформацією історика Василя Марочка Александр у 1919 році здійснив спробу втечі з полону за підробленими документами, проте зазнав невдачі: під Псковом його арештували співробітники ЧК. Вінербергера було засуджено за звинуваченнями у шпигунстві. Значну частину 1920-х років він провів у Луб'янській в'язниці у Москві. Під час перебування у російській тюрмі його навички як хіміка оцінила радянська влада. Вінербергера було призначено інженером на виробництво лаків і фарб, а згодом він працював на заводах із виробництва вибухівки.

У 1928 році Вінербергер вперше після полону відвідав рідних у Відні та вдруге одружується. Після повернення до Москви керівництво перевело його з тюремного режиму, що дозволило його дружині переїхати до Радянського Союзу. У 1931 році в подружжя народилась донька Маргот.

На початку 1930-х років родина Вінербергерів мешкала у Москві. У 1932 році він займав посаду технічного директора фабрики з виготовлення пластмаси в Любучанах, на півдні Московської області.

У 1933 році австрійця направили до Харкова, та призначили на посаду технічного директора синтетичної фабрики. У Харкові Вінербергер став свідком Голодомору та фотографував побачені ним жахіття на вулицях міста, попри загрозу бути арештованим НКВС.

Він зробив фотоапаратом Лейка близько 100 світлин, автентичність яких підтверджена. Вони є правдивими зображеннями тих приголомшливо жахливих подій.

Виїжджаючи до Австрії, Вінербергер у жовтні 1933 року переправив негативи дипломатичною поштою через посольство Австрії, з допомогою австрійського дипломата Гейнріха Пахера. На таких заходах наполягли саме австрійські дипломати, оскільки була висока ймовірність обшуку речей інженера силами радянської безпеки на кордоні, а віднайдення ними знімків могло загрожувати його життю. Після повернення до Відня Вінербергер передає знімки кардиналові Теодору Інніцеру, які нині знаходяться у архіві Віденської Дієцезії, який разом із генеральним секретарем Міжнародного комітету національних меншин Евальдом Амменде представили їх Лізі Націй.

Світлини Вінербергера вперше опублікували для широкого загалу 1935 року в книзі «Чи повинна голодувати Росія?» (Muss Russland Hungern) Евальда Амменде без зазначення авторства світлин через побоювання за безпеку їхнього творця. У 1939 році Александр Вінербергер видає власну німецькомовну книгу спогадів про життя в Радянському Союзі:  «Важкі часи. 15 років інженера у радянській Росії. Правдива розповідь». Три розділи з цієї книги присвячені Голодомору в Україні.

«Мати зі своїми голодними дітьми» (авторський підпис). Харків, 1933 рік. Фото Александра Вінербергера. Надано власником авторських прав Самарою Пірс. Вперше надруковано у книзі «Національна книга пам’яті жертв Голодомору. Харківська область, Харків 2018 рік»

«Мати зі своїми голодними дітьми» (авторський підпис). Харків, 1933 рік. Фото Александра Вінербергера. Фото ‒ "Радіо Свобода". Вперше надруковано у книзі «Національна книга пам’яті жертв Голодомору. Харківська область, Харків 2018 рік»


Уривок з книги «Важкі часи. 15 років інженера у радянській Росії. Правдива розповідь», в перекладі Дмитра Джулая, публікується за статтею «Невідомі фото Голодомору інженера Вінербергера», – «Радіо Свобода», 22.11.2019:

–        Я не бачив ні худоби, ні навіть гусей. Тільки ніким не доглянуті курчата притискалися один до одного біля закинутих хатин. Мимоволі згадував, як 17 років тому я, військовополонений, проїжджав тією ж країною, минав поля пшениці, бачив безліч худоби і гори їжі, яку пропонували на кожній станції. Навіть у 1926 році, після світової і громадянської воєн, ці землі так само процвітали. Якою нелюдською мала б бути ця сила, щоб перетворити квітучу країну, яка розкошувала їжею, в руїну.

Могилу Александра Вінербергера відшукав український емігрант Іван Мачинський на цвинтарі в Зальзбурзі. «Віртуальний некрополь української еміграції» публікує світлини могили та точні координати її розташування.

9b4184c0-3a02-11eb-9536-bf66c133fc14.jpg

Фото надане ініціативою "Врятуй могилу героя"

«Ми сподіваємось, що ця новина приверне увагу наших дипломатів і могила Александра Вінербергера стане важливим українським місцем пам’яті в Австрії. Віримо, що на його могилі щорічно запалюватимуть Свічку пам’яті, адже Вінербергер зробив так багато, аби зафіксувати страшний злочин Москви – страту українців голодом», – підсумовує співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд.


Останні новини

Теги