Громадська ініціатива «Врятуй могилу героя» 1 лютого 2021 року повідомила, що у Відні впорядковано могилу Фердинанда Льонера.

Фердинанд Льонер (1886 – 1956) – український військовий діяч, уродженець м. Сараєво в Боснії і Герцеговині. Випускник Академії генштабу у Відні, учасник Першої світової війни. Під час Польсько-української війни 1918-1919 рр. служив на штабових посадах в Українській Галицькій Армії. Згідно відомостей хорунжого УГА та відомого українського військового історика Дмитра Микитюка, отаман генеральної булави Фердинанд Льонер від 8 червня 1919 року обіймав посаду начальника оперативного відділу Начальної Команди Української Галицької Армії та відігравав помітну роль в плануванні та організації бойових дій проти поляків.

Від 1929 р. працював військовим аташе в посольстві Австрії у Москві. Згодом повернувся до Відня. Під час Другої світової війни служив у Вермахті. Автор праці «Похід УГА на Київ», яку був змушений спалити під час наступу РСЧА на Австрію, остерігаючись за своє життя та життя рідних і близьких. Після Другої світової війни – військовий аташе Австрії у ФРН. Був одружений на українці зі Стрия Ірині Вахнянин – діячці УВО.

0bab2ac0-648f-11eb-81ef-9924dde5d913.jpg

Отаман Фердинанд Льонер.

Світлина з видання: Д. Микитюк. Українська Галицька Армія: Матеріяли до історії т. 2 - Вінніпег, 1960

Фердинанд Льонер та Ірина Вахнянин поховані на Мацлайнсдорфському лютеранському цвинтарі Відня (Triester Str. 1, 1100). Подружжя записане в журналі реєстрації поховань як греко-католики. Про віднайдення цієї могили у 2020 році писав дослідник Юрій Юзич.

Пам’ятник на могилі подружжя потребував ремонту і адміністрація цвинтаря не давала згоди українській громаді на переоформлення договору оренди поховання, допоки могила не буде належним чином впорядкована. Відтак, Пласт в Австрії оплатив реставрацію пам’ятника (близько 350 євро) та оренду могили до 2030 року (1009 євро). Гроші збирали через благочинні акції, що проводились Пластом та ініціативою «Врятуй могилу героя».

«Світлої пам’яті отаман Льонер належить до когорти австрійців, які пов’язали свою долю з Україною. Пан Фердинанд зробив це двічі – як військовик УГА, і як чоловік українки, яка боролась за незалежність нашої держави. Вперше за тривалий час, на могилі отамана Фердинанда Льонера та його дружини Ірини Вахнянин, було відправлено панахиду українською мовою. Ініціатива «Врятуй могилу героя» передала інформацію про це поховання Українському інституту національної пам’яті. Відтак, тепер широкий загал українців зможе дізнатися більше про отамана Льонера, а також відвідати його могилу у Відні», – пояснив пан Тарас Піняжко, координатор громадської ініціативи «Врятуй могилу героя».   


cdad26f0-648f-11eb-81ef-9924dde5d913.jpg
Отець Роман Гнатів (УГКЦ) править панахиду на могилі отамана

6897c590-648f-11eb-81ef-9924dde5d913.jpg
Активісти громадської ініціативи "Врятуй могилу героя"
біля місця поховання подружжя Льонерів

Останні новини

Теги