
7 березня 2021 року у с. Павлокома Підкарпатського воєводства відбулись траурні заходи. Генеральний консул України у Любліні, офіційна делегація з України, Об’єднання українців у Польщі, представники місцевої влади Підкарпатського воєводства віддали шану 366-ти українцям, які були вбиті підрозділом Армії Крайової 1-3 березня 1945 року.
«Ця подія одна з багатьох, яка забрала життя 366 українців різного віку, які перестали жити тільки тому, що хотіли бути українцями, розмовляти українською мовою. Понад 70 населених пунктів у березневі дні 1945 року зазнавали трагічних подій. Вшановуючи пам’ять жертв, ми повинні виховувати у майбутніх поколінь повагу до історії, до минулого. Водночас будувати спільні відносини між обома державами», – відзначила голова Львівської обласної ради Ірина Гримак.
Йоланта Савицька, віце-воєвода Підкарпатського воєводства зауважила: «Історія наших народів дуже трагічна. Але, передусім, ми є сусідами, ділимо подібну долю, маємо спільні проблеми. У 1945 році Павлокома стала місцем трагічних подій. Було вбито групу поляків і поховано у місці, про яке невідомо, а кілька тижнів пізніше польські збройні формації замордували більшість українських мешканців у Павлокомі. Це вбивство довгі роки замовчувалося. Жертви чекали на хрести і гідне місце для молитви. Сьогоднішній захід показує, що не варто приховувати правду, про неї мовчати, а потрібно говорити і її визнати. Для жодного вбивства немає виправдання».
Зі слів Ігоря Горківа, голови Перемиського відділу Об’єднання українців у Польщі: «У Гуті-Пеняцькій, у Павлокомі, сотнях інших населених пунктах люди гинули тільки через свою національність. Пам’ять про Гуту Пеняцьку не може бути пам’яттю поляків про неї, але також і українців. Пам’ять про Павлокому не має бути тільки пам’яттю українців, але також і поляків. Бо це наша спільна земля, наші співгромадяни, наші люди, які тут жили віддавна. Те, що їх роз’єднувало, через що вони загинули, сьогодні має нас об’єднувати – це єдиний вихід у цій ситуації».
Українська делегація біля пам'ятника у Павлокомі.
Фото зі сторінки Святослава Шеремети у Фейсбук
Українська делегація також провела церемонію покладання квітів та запалення лампадок на цвинтарі у с. Грушовичі, де досі не відновлено пам’ятник на могилі борців за незалежність України – вояків УПА, зведений у 1994 році українцями Республіки Польща. Цей пам’ятник був знищений польськими радикалами з дозволу місцевої влади 26 квітня 2017 року. Український інститут національної пам’яті наполягає на відновленні пам’ятника у Грушовичах.
Святослав Шеремета, керівник української делегації, яка спостерігала за проведенням пошукових земляних робіт на місці знищеного пам’ятника, наголошує: «Тут, серед цивільних людей, поховані упівці. Чітко видно було під час досліджень, що є давні поховання місцевих мешканців на глибині 1,5–1,8 метрів, а між ними, на глибині метра, були інші поховання. А це підтверджує, що воїнів УПА ховали вночі, таємно, бо діяла вже комуністична влада. За нашими даними, це 5 воїнів, бо були кульові отвори і супровідні матеріали. Але Польський інститут нацпам’яті заявив, що упівці тут не поховані. Питання політичної доцільності, на жаль, переважили наукову… Сьогодні важливо відновити діалог між двома державами на експертному рівні, а не лише політичному, щодо вшанування пам’яті загиблих українців у Польщі, а поляків – на території України, вважає Святослав Шеремета. Десятки місць, де поховані українці, які загинули у роки війни і повоєнні, не відновлені. А це у селах Березці, Сівчині, Бахові, де українське населення було знищене в один день – 11 квітня 1945 року. Не відновлено поховання вояків Української галицької армії у місті Любашів, немає жодної інформації про загиблих півтори тисячі українців поблизу Кракова – у Вадовицях».
Виступ відповідального секретаря Державної міжвідомчої комісії
у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції,
жертв війни та політичних репресій Святослава Шеремети.
6 березня 2021 року Український інститут національної пам’яті оприлюднив заяву, в якій акцентується увага на наступному: «…На жаль, попри відкриту та послідовну позицію України, з року в рік ми спостерігаємо політизацію сумних роковин, що на наших очах перетворюються на польський партійний мітинг. Український інститут національної пам’яті переконаний, що на таких меморіальних заходах не повинно бути місця інструменталізації історії, необгрунтованим звинуваченням та розпалюванню міжнаціональної ворожнечі. …ми усіляко підтримуємо вшанування всіх жертв злочинів минулого, чесний діалог про складні сторінки історії, але послідовно протистоятимемо політизації та інструменталізації історичних фактів. Пам’ять про жертв потребує правди і поваги, а не маніпуляцій і партійних мітингів...»
Останні новини

Посольство України в Бельгії відреставрувало могилу сотника Армії УНР Твердовського

У Любліні відновлюватимуть могили вояків Армії УНР

Пластуни оплатили могилу референта ОУН у Австрії Осипа Тюшки

В Австралії помер вояк УПА Володимир Костка

Дипломати поклали квіти до українських військових поховань у Чехїі

Відновлено могилу гетьманця Залозецького-Саса

У Любліні почали встановлювати нові пам'ятники на могилах вояків Армії УНР

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль поклав квіти до могили Володимира Мурського

В Австрії відшукали могилу іноземця, який на фотоплівку зафіксував жахіття Голодомору

Ілюстрований довідник «Цвинтар Церкви-пам’ятника св. Андрія Первозваного у Савт-Бавнд-Бруку, Нью-Джерзі». – Львів: Вид-во «Свічадо», 2019.

Завершено реставрацію пам’ятника на братській могилі українських вояків у Брно

"Українське Товариство" в Польщі впорядкувало могили вояків Армії УНР

У Любліні вшанували всіх захисників Української державності

В Австрії впорядкували могилу начальника оперативного відділу Начальної Команди УГА

У Празі вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні
