Холодний Петро Іванович

Холодний Петро Іванович (18. 12.1876 — 07.06.1930) — художник, іконописець, громадський, політичний і освітній діяч. Народився в м. Переяслав. Закінчив 4-ту Київ. гімназію (1894) і природничий відділ фізично-математичного факультету Київського університету (1898). Працював асистентом, викладачем і професором Київ. політехнічного інституту (1899—1917), директором комерційної школи Товариства вчителів Києва (1906—1917). Мистецьку освіту здобув у Київській рисувальній школі М.Мурашка. Був членом Товариства українських поступовців. Із 1910 на київських виставках живопису з’являлися перші твори Холодного.

1917 Х. — директор 1-ї Київ. гімназії, один з організаторів Товариства шкільної освіти і Всеукраїнської учительської спілки. Належав до Української партії соціалістів-федералістів, член її фракції в Українській Центральній Раді, в якій репрезентував освітні організації Києва. Із червня 1917 — товариш (заст.) генерального секретаря освіти (згодом міністра) УЦР. Пізніше виконував обов’язки міністра народної освіти в урядах гетьмана П.Скоропадського і Директорії Української Народної Республіки (грудень 1918). Один з організаторів відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету (жовтень 1918). Співпрацював в УАН (був членом природничої секції Правописно-термінологічної комісії, 1919).

Покинувши територію України (1920), опинився в польському таборі інтернованих у м. Тарнув (нині місто Малопольс. воєводства, Польща), звідки 1921 переїхав до Львова. Львівський період життя був найбільш плідним у творчій біографії художника. Він працював у різних жанрах та видах малярства — від ліричних пейзажів до композицій на історичну тематику: "Дівчина і пава", "Літо", "Вітер", "Похмурий день", "Чернець", "Ой, у полі жито", "Катерина", "Похід Ігоря на половців" та ін. Зокрема, створив цілу галерею майстерно виконаних портретів сучасників — видатних громадсько-політичних, військових, церковних діячів України, письменників, митців та ін. Серед них особливо багато живописних образів маловідомих донедавна старшин укр. війська — М.Юнакова, М.Безручка, В.Сальського, М.Омеляновича-Павленка, Ю.Тютюнника, Д.Вітовського та ін. Х. був також автором численних ікон, вітражів, настінних розписів у церквах, соборах, духовних семінаріях.

Помер у м. Варшава. Після приєднання Західної України до УРСР чимало творів Холодного було знищено як "зразки націоналістичного мистецтва".Світлина з сайту Грінченко Інформ.