Ґалаґан Микола Михайлович

Ґалаґан Микола Михайлович (24.11.1882 – після 1955) – український громадсько-політичний діяч, публіцист, член Української Центральної ради, посол УНР в Румунії й Угорщині.

Народився у селищі Требухів (нині село Броварського району Київської області). Походить з із відомого українського козацько-старшинського роду. Початкову освіту здобув у Третій Київській гімназії. Продовжив навчання у  Колегії Павла Ґалаґана (1902) та на природничому факультеті Університету Святого Володимира у Києві (1908). Ще у студентські часи зацікавився політикою. Став членом української студентської громади, а з 1903 року перебував у лавах Революційної української партії. Через свою політичну діяльність був у 1904 році заарештований. Покарання відбував у Лук’янівській. в’язниці, згодом відправлений на малу батьківщину під нагляд поліції.


З 1905 року долучився до Української соціал-демократичної «Спілки», брав участь у створенні її підпільних гуртків на Черкащині й Сумщині.

У 1910-1911 перебував на військовій службі в чині рядового у 29-му піхотному полку. У 1912 році отримав звання прапорщика. Учасник Першої світової війні у складі 20-го Заамурського прикордонного полку. Після Лютневої революції (1917) став членом Української соціал-демократичної робочої партії (УДРП), активно включився у процес українізації військових частин. З червня 1917 року – прапорщик Першого українського полку ім. Богдана Хмельницького. Як делегат брав участь у Другому і Третьому Всеукраїнських військових з’їздах. У жовтні 1917 обраний членом Української Центральної Ради (УЦР). Від фракції УСДРП входив до складу Малої ради. 


У грудні 1917 як голова делегації УЦР проводив переговори з крайовим урядом Кубані щодо створення федерації демократичних держав на постімперському просторі. Від квітня 1918 – дипломатичний представник Української Народної Республіки (УНР) у Румунії, де намагався вирішити питання щодо визнання суверенітету УНР і звільнення Бессарабії.


За часів Української Держави Павла Скоропадського керував департаментом загальних справ Міністерства народного здоров’я, відмовившись від пропозиції очолити посольство у Румунії.


Як член Українського національного союзу брав участь у підготовці антигетьманського повстання. У січні 1919 року призначений головою Надзвичайної дипломатичної місії УНР в Угорщині та Фінляндії. У серпні 1920 року через незгоду із Варшавською угодою між УНР і Польщею пішов у відставку й емігрував до Відня.


З 1922 року жив у Празі. Активно співпрацював з видавництвами «Нова Україна», «Незалежність», «Селянський шлях» та ін. Був секретарем комісії зі створення Української господарської академії у Подєбрадах.


1923–1925 – член правління Українського громадського комітету, а у 1927–1939 – голова Української громади Праги і Українського видавничого фонду, викладав в Українському вільному університеті.


Після проголошення автономії Карпатської України переїхав до Хуста, де викладав природознавчі дисципліни у державній українській гімназії. Був заарештований угорцями після окупація Закарпаття та депортований до Чехословаччини. 1945 заарештований контррозвідкою Першого Українського фронту і вивезений у Київ.

У довіднику «Діячі Української Центральної Ради» під редакцією Осташко Т. С. вказується, що Микола Ґалаґан загинув у Лук'янівській тюрмі 1946 року.

Згідно з матеріалами Ігоря Сюндюкова, Микола Ґалаґан відбув десятирічне ув'язнення у «Сиблагу» (Кемеровська область, РФ). Звільнений 1 листопада 1955 року. Подальша його доля невідома.

На Ольшанському кладовищі в Празі існує кенотаф на могилі Антіна Хмарука.

Реабілітований 14 травня 1992 року.



Микола  Ґалаґан, джерело: газета «День»